Program aktywizacji społeczno – zawodowej bezrobotnych „Nowe Szanse”

Cel główny projektu:
Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu poprzez zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej 40 osób bezrobotnych, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej MOPS w Kędzierzynie - Koźlu w okresie od 01.01.2012 do 31.12.2012 r.
Cele szczegółowe:

  • Podniesienie kwalifikacji zawodowych
  • Wzrost kompetencji życiowych  i umiejętności społeczno – zawodowych
  • Poprawa funkcjonowania ekonomicznego i wzrost motywacji
  • Poprawa sytuacji życiowej i osobistej w grupie 10 osób problemowo używających

Grupa docelowa
Grupa docelowa to 40 osób zamieszkałych w Gminie Kędzierzyn - Koźle, w wieku aktywności zawodowej (15-64), korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, które są bezrobotne, z wykształceniem: podstawowym, gimnazjalnym, ponadpodstawowym, policealnym. Zakładamy równy dostęp do projektu osób w różnym wieku (15 do 64 lat, także osoby bardzo młode i w wieku przedemerytalnym). Wybór grupy docelowej jest zgodny z założeniami Opisu Priorytetów POKL Poddz. 7.1.1., które jako grupy docelowe wskazują osoby korzystające z pomocy społecznej, które nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej.
Kryterium dostępu: projekt obejmie wsparciem osoby niepełnosprawne: na podstawie danych MPiPS-03 za 2011 r, liczba środowisk z niepełnosprawnością 602 /liczba środowisk objętych pomocą 1929 = 31,21% x liczba uczestników projektu 40= min. 13 osób niepełnosprawnych w projekcie.
Bariery uczestników:

  • niski poziom motywacji do zmiany sytuacji życiowej,
  • brak lub niski poziom kompetencji społecznych niezbędnych w poszukiwaniu zatrudnienia, zdezaktualizowane kwalifikacje zawodowe, nieadekwatne do potrzeb rynku pracy,
  • brak kwalifikacji zawodowych, niski poziom wykształcenia,
  • trudności w poruszaniu się po rynku pracy, nieznajomość sposobów skutecznego poszukiwania pracy.

Kobiety zgłaszają barierę zw. z opieką nad małym dzieckiem, nad osobami zależnymi, nieumiejętność pogodzenia ról społecznych (życie rodzinne i zawodowe). Wśród mężczyzn barierę stanowi problemowe używanie, praca dorywcza w "szarej strefie".
Potrzeby uczestników:

  • diagnoza psychologiczna połączona ze wsparciem psychologicznym,
  • określenie preferencji zawodowych, wybór kierunków kształcenia, opracowanie IPD,
  •  warsztaty rozwijające umiejętności w zakresie poszukiwania pracy,
  • wsparcie w ramach treningu umiejętności i kompetencji społecznych,
  • uzupełnienie wykształcenia,
  • wsparcie w zakresie rozpoznania i ewentualnych zajęć terapeutycznych.

Oczekiwania uczestników:

  • rozwiązanie problemów życiowych,
  • poprawa sytuacji życiowej, w tym statusu materialnego,
  • pomoc w znalezieniu pracy i jej podjęcie, zdobycie nowych kwalifikacji,
  • możliwość uzupełnienia wykształcenia.

Zadania realizowane w projekcie:

  • Aktywna integracja

Realizacja zadania: III-XI 2012. Realizacja 40 kontraktów socjalnych. Każdy uczestnik projektu będzie objęty min. 3 instrumentami aktyw. integracji.

AKTYWIZACJA ZDROWOTNA:
w zależności od potrzeb dla osób problemowo używających - konsultacje indywidualne z terapeutą ds. uzależnień (10 osób po średnio 20 h na osobę w okresie od IV do XI 2012)

AKTYWIZACJA SPOŁECZNA:
W związku z niskim poczuciem własnej wartości, słabą motywacją, biernością i lękiem przed wejściem na rynek pracy uczestnicy będą objęci wsparciem w formie konsultacji indywidualnych z psychologiem: dla każdej osoby średnio 4 godziny konsultacji w okresie IV-V 2012.
W celu podniesienia samooceny, motywacji i zwiększenia umiejętności społecznych niezbędnych na rynku pracy uczestnicy wezmą udział w treningu kompetencji i umiejętności społecznych w 2 grupach w wymiarze 5 dni treningu po 5 h każdy w okresie IV-V 2012.
W ramach funkcjonującego Klubu Integracji Społecznej przy MOPS sfinansowane będą dla uczestników projektu 4 warsztaty w 2 grupach po 5 h każdy w okresie V-VI 2012.
Dla osób, które po zakończeniu zaplanowanej ścieżki szkoleń będą gotowe do wejścia na rynek pracy, w szczególności do pracy z ludźmi (np. sprzedawca) zaplanowano wsparcie w formie poprawy wizerunku - usługi kosmetyczno - fryzjerskiej dla około 10 osób spośród 40 osób w miesiącu XI 2012. Wsparcie to ułatwi podjęcie pracy, a tym samym zapobiegnie marginalizacji i wykluczeniu społ. uczestników.

AKTYWIZACJA EDUKACYJNA:
Ze względu na brak, niski stopień lub dezaktualizację kwalifikacji zawodowych uczestnicy otrzymają wsparcie f formie kursów i szkoleń zawodowych, dobranych do ich potrzeb i oczekiwań w oparciu o profesjonalną diagnozę i wypracowane z doradcą zawodowym IPD. W sytuacji zdiagnozowania potrzeby uzupełnienia wykształcenia, zakładamy sfinansowanie zajęć szkolnych na wskazanym przez specjalistę poziomie (zakładamy około 3 osoby).

AKTYWIZACJA ZAWODOWA:
Uczestnicy projektu zostaną objęci indywidualnymi konsultacjami z doradcą zawodowym w wymiarze po 4 godziny średnio dla każdej osoby, które pozwolą na wypracowanie Indywidualnych Planów Działania (IPD), a także zwiększą zdolności poruszania się uczestników po rynku pracy. IPD będzie podstawą do odbycia ścieżki szkoleń i kursów zawodowych , ew. uzupełnienia wykształcenia.
Dla zwiększenia umiejętności praktycznych na rynku pracy, nabycia instrumentów ułatwiających znalezienie zatrudnienia uczestnicy projektu odbędą warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy w wymiarze 5 dni warsztatów po 5 h każdy w dwóch grupach w okresie VI-VII 2012. Uczestnicy zdobędą wiedzę związaną z zasadami funkcjonowania rynku pracy oraz wymogami pracodawców, a także poznają zasady autoprezentacji, przygotowania dokumentów aplikacyjnych.

INNE PLANOWANE FORMY WSPARCIA:
- finansowanie opieki nad dziećmi uczestników w razie takiej potrzeby, podczas trwania form wsparcia (warsztatów, treningów i kursów), które zapewni równość szans, w tym równość płci w dostępie do form wsparcia (III-XI 2012).
- finansowanie dojazdu na formy wsparcia (warsztaty, treningi, kursy) w formie zakupu biletów lub refundowania kosztów poniesionych przez uczestników na dojazdy w okresie III-XI 2012.
- finansowanie kosztów wyżywienia uczestników projektu podczas trwania form wsparcia (treningów, warsztatów, kursów), a także na konferencji podsumowującej realizację projektu w formie zakupu poczęstunku lub sfinansowania cateringu (III - XI 2011).
- planuje się objąć badaniami lekarskimi, niezbędnymi do rozpoczęcia szkolenia  (około 5 osób) lub przed podjęciem pracy (około 5 osób), w okresie III-XI 2012.

  • Praca socjalna

W ramach Pracy socjalnej podpisanych zostanie 40 kontraktów socjalnych - co stanowi kryterium dostępu. Pracownicy socjalni będą uczestniczyć w rekrutacji uczestników projektu (rozmowy, diagnoza, informacja osób zainteresowanych o założeniach projektu, pomoc w wypełnianiu kart zgłoszeniowych, informowanie o spotkaniach organizacyjnych) od I.2012. Po podpisaniu kontraktów socjalnych przez uczestników pracownicy socjalni będą realizować założenia tych kontraktów. Realizacja kontraktów będzie dążyć do wzmocnienia lub odzyskania pełnej zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie, szczególnie w sferze zawodowej, umożliwienia aktywizacji społ. zawodowej, przeciwdziałaniu wykluczeniu społ. uczestników.

  • Zasiłki i pomoc w naturze

Uczestnicy projektu otrzymywać będą wsparcie finansowe w formie zasiłków celowych i celowych specjalnych, a udzielona pomoc stanowić będzie wkład własny Gminy Kędzierzyn - Koźle w projekt.

  • Zarządzanie projektem

Za projekt odpowiada Dyrektor OPS (nadzoruje przebieg realizacji wszystkich działań zaplanowanych w Projekcie, uczestniczy w promocji).
Na jego zlecenie koordynuje projekt Koordynator Projektu, który zajmuje się monitoringiem i ewaluacją poszczególnych zadań oraz oceną postępu całego projektu, rekrutacją uczestników, dokumentacją osobową uczestników, organizacją i kontrolą pracy Zespołu Projektowego, reagowaniem na nieprawidłowości związane z realizacją zadań, bieżącym nadzorem nad prawidłowością realizacji kontraktów socjalnych, współpracą z pracownikami socjalnymi, kontrolą prawidłowości wydatkowania środków, wypełnianiem PEFS.
Koordynuje pracę Zespołu Projektowego:
- Asystenta Koordynatora - przygotowanie i przeprowadzanie postępowań związanych z Ustawą o zamówieniach publicznych (zakup sprzętu i usług), dokumentowaniem przebiegu poszczególnych działań (zdjęcia, filmy, itp), prowadzenie pełnej dokumentacji zw. z usługami zlecanymi w projekcie oraz realizacją umów, koordynacją szkoleń i kursów (z pełną dokumentacją zrealizowanych szkoleń).
- Specjalisty d/s Finansów – prowadzenie finansów Projektu, czynności rachunkowe związane z  realizacją budżetu projektu, sporządzanie wniosków o płatność w części finansowej, archiwizacja dokumentów finansowych, współpraca z Głównym Księgowym OPS.
 
W realizację projektu zaangażowani są:
doradca zawodowy – realizuje indywidualne konsultacje z uczestnikami, wypracuje IPD;
psycholog - konsultacje indywidualne ze wszystkimi uczestnikami, badania ankietowe uczestników;
terapeuta d/s uzależnień - konsultacje indywidualne wg potrzeb uczestników.
trener kompetencji i umiejętności społecznych – trening grupowy.
trener warsztatów Aktywnego Poszukiwania Pracy - warsztaty grupowe.
pracownik ds. obsługi księgowej projektu - czynności księgowe dotyczące wydatków ponoszonych w projekcie, sprawozdania księgowe.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. poniedziałek, 09 kwiecień 2018 07:57 Leszek Grün