W latach 2012-2013 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie – Koźlu oraz Urząd Miasta Kędzierzyn – Koźle realizowali projekt "Senior zawsze aktywny". Partnerem projektu było miasto Bruntal z Czeskiej Republiki.                                                          
            Projekt "Senior zawsze aktywny" realizowany był w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Współfinansowano go ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa: PRZEKRACZAMY GRANICE. Koszt projektu to 26 607,00 euro.
            W miesiącu sierpniu miało miejsce spotkanie organizacyjne z partnerem projektu w miejscowości Bruntal, podczas którego omówiono harmonogram działań dotyczących projektu.
1. 19.09.2012 r. – wizyta seniorów z Bruntala w Kędzierzynie – Koźlu,
2. 22.09.2012 r. - wizyta seniorów z Kędzierzyna – Koźla w Bruntalu - "Targi zdrowia",
3. 20.11.2012 r. – konkurs – "Plastyczne Klimaty – Jesienny Collage",
4. 23.04.2013 r. – Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych,
5. 25.06.2013 r. – Olimpiada Seniorów i Osób Niepełnosprawnych,
6. 22.10.2013 r.– wizyta seniorów z Kędzierzyna – Koźla do Bruntala na "Festiwal teatralny".
W ramach projektu odbyły się spotkania przygotowujące seniorów do każdego przedsięwzięcia prowadzone przez terapeutów zajęciowych oraz przez profesjonalistów.
            19 września 2012 roku seniorzy z miasta Bruntal gościli w Kędzierzynie – Koźlu. Byli podejmowani przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu Nr 2 "Magnolia", gdzie uczestniczyli w wspólnym biesiadowaniu. Brali udział w spacerze ulicami Koźla, zwiedzali Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej – Baszta oraz Obóz Zagłady w Sławięcicach. Po obiedzie zostali zaproszeni na deser do Domu Dziennego Pobytu Nr 1 "Pod Brzozą". Seniorzy z Czech zapoznali się z miastem oraz zawiązali znajomości z jego mieszkańcami.
            22 września 2012 roku mieszkańcy z naszego miasta uczestniczyli w wyjeździe do czeskiego miasteczka Bruntal. Seniorzy uczestniczyli w "Targach zdrowia", w ramach których dokonali bezpłatne badania poziomu tkanki tłuszczowej, poziom cukru we krwi oraz wysokości ciśnienia tętniczego. W czasie trwania targów była możliwość zakupienia zdrowej żywności: miodu, dietetycznych wyrobów cukierniczych a także suplementów diety. Ponadto podziwialiśmy wystawiane prace seniorów i osób niepełnosprawnych z tamtejszych ośrodków wsparcia a także obejrzeliśmy występy grup tanecznych oraz wokalnych. Następnym punktem wycieczki była kąpiel w "Vellnes". Baseny cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników wyjazdu. Osoby które nie korzystały z tej atrakcji zwiedzały miasto.
            Kolejnym przedsięwzięciem był konkurs "Plastyczne Klimaty – Jesienny Collage", na rzecz którego zostały zakupione materiały plastyczne do wyrobu biżuterii, zestawy do wykonania prac techniką kaligramu, zestawy do malowania na szkle oraz artykuły pasmanteryjne a także suche, egzotyczne rośliny, donice, świece, pistolety klejowe z klejem. Akcesoria te wykorzystano w czasie konkursu plastycznego. Z materiałów tych powstały dekoracje jesienne. Uczestnicy tego konkursu mieli okazję do zapoznania się z nowymi technikami plastycznymi. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury w Koźlu, a następnie przewieziono je do Bruntala. W czasie trwania konkursu uczestnicy, wolontariusze oraz opiekunowie zostali poczęstowani obiadem. Dla wszystkich wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 z Kędzierzyna – Koźla z montażem słowno – muzycznym o przemijaniu oraz o jesieni życia.
            Następnie realizowany był "Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych". Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpiło 7 zespołów. Grupy te pokazały bardzo szeroki wachlarz gatunków sztuki oraz swoich umiejętności. Nasi partnerzy przedstawili utwory muzyczne współczesne jak i folklorystyczne grane na nietypowych instrumentach: bębnach afrykańskich i fletach. Seniorzy z Kędzierzyna – Koźla przedstawili różne formy artystyczne: taniec, śpiew, kabaret. Dla uczestników i gości zaproszonych wystąpił wokalista z naszego miasta pan Mirosław Siwakowski. Na zakończenie spotkania wszyscy przeszliśmy historycznymi uliczkami miasta na obiad słuchając interesujących opowieści o Koźlu przedstawianych przez seniorkę – wolontariuszkę panią Urszulę Więcek. Spotkanie to pozwoliło poznać jego uczestnikom kulturę i folklor obydwu narodów.
            W czasie trwania projektu odbyła się Olimpiada Seniorów i Osób Niepełnosprawnych, na  którą zakupiono akcesoria sportowe takie jak: rakietki i lotki do badmintona, tarcze i rzutki do "Darta", piłki do gry w piłkę siatkową, gry zręcznościowe - "Janga" a także zestawy kręgli i zestawy do gry w hokeja na trawie. Obecnie służą one do prowadzenia terapii oraz zajęć aktywizacyjnych w Domach Dziennego Pobytu. Przedsięwzięcie to odbyło się w kędzierzyńsko – kozielskiej hali sportowej, w atmosferze rywalizacji fair play. Olimpiada sportowa była okazją do sprawdzenia formy fizycznej, możliwości ruchowych jej uczestników a przede wszystkim była bardzo dobrą zabawą.
            22 października 2013 roku seniorzy z Kędzierzyna - Koźla byli uczestnikami wyjazdu do Bruntala na "Festiwal Teatralny". Mieszkańcy naszego miasta obejrzeli przedstawienia wokalne i instrumentalne w wykonaniu partnerów projektu. Kędzierzyn -Koźle, reprezentowała grupa teatralna z Domu Dziennego Pobytu Nr 2 "Magnolia" oraz grupa taneczna "Single" z Domu Dziennego Pobytu Nr 5 "Nasz Dom". Seniorzy przedstawili scenę balkonową z dramatu "Romeo i Julia". Następnie część osób zwiedzała z Panem przewodnikiem miasto a część zażywała ciepłych kąpieli w bruntalskim basenie.
            Na zakończenie projektu "Senior zawsze aktywny" został wydany dwujęzyczny polsko – czeski tomik poezji seniorów "Ogrody duszy". Zamieszczono w nim wiersze, których autorami są  seniorzy z obydwu miast. Ilustrowanego zdjęciami, które były wykonane w trakcie trwania projektu.
            Projekt "Senior zawsze aktywny" pozwolił na zmianę stereotypowego postrzegania starości. Senior biorący udział w projekcie to osoba aktywna, z pasjami i z planami na interesujące życie.. W czasie trwania przedsięwzięcia nastąpiła wymiana doświadczeń, pomysłów oraz dobrych praktyk niezbędnych w rozwoju osobistym. Seniorzy mieli okazję do poprawienia swojej kondycji fizycznej, zapoznania się z nowymi technikami plastycznymi a także pokazania swoich umiejętności artystycznych. Zapoznali się z kulturą Czeską i Polską.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. niedziela, 08 kwiecień 2018 20:19 Leszek Grün