Nowe Szanse 2010

 



 

Celem ogólnym projektu będzie przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu poprzez zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej 50 osób bezrobotnych, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie motywacji do działania i poczucia wiary we własne siły, podniesienie samooceny,
  • zwiększenie umiejętności komunikacyjnych, zdolności interpersonalnych, poziomu integracji społecznej oraz prawidłowości relacji rodzinnych,
  • zwiększenie umiejętności praktycznych niezbędnych przy aplikowaniu o pracę,
  • podniesienie kwalifikacji zawodowych,
  • podjęcie zatrudnienia.

 



 

Grupą docelową są osoby zamieszkałe w Gminie Kędzierzyn – Koźle, w wieku aktywności zawodowej, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, które są bezrobotne. Wybór grupy docelowej jest zgodny z założeniami Opisu Priorytetów PO KL Poddziałania 7.1.1., które jako grupy docelowe wskazują osoby korzystające z pomocy społecznej, które nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej.

 

 

 



 

 

Rezultaty twarde:

  • liczba klientów pomocy społecznej, którzy zakończą udział w projektach aktywnej integracji – 50 osób
  • liczba klientów pomocy społecznej objętych kontraktami socjalnymi – 50 osób
  • 46 osób podejmie i będzie kontynuować szkolenia i kursy w celu uzyskania lub podniesienia kwalifikacji zawodowych,
  • 5 osób rozpocznie naukę w celu uzupełnienia wykształcenia (zaświadczenie o kontynuacji nauki),
  • 46 osób wypracuje w toku konsultacji z doradcą zaw. indywidualne plany działania (w formie dokumentu pomocnego w realizacji kontraktu),
  • 30 osób weźmie udział w Programie Prace Społecznie Użyteczne,
  • 50 osób objętych kontraktami uzyska wsparcie finansowe (zasiłki celowe i zasiłki okresowe)
  • 50 osób ukończy cykl szkoleniowy realizowany w ramach KIS-u (w zakresie poruszania się po rynku pracy, zdobywania umiejętności przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, podniesienia kompetencji społecznych, motywacji do działania na rynku pracy),
  • 25 osób skorzysta z usług mających na celu poprawę wizerunku (fryzjer, kosmetyczka),
  • konsultacje psycholog. - 50 godzin dla osób wymagających wsparcia, efekt: wnioski psychologa dotyczące efektów osiągniętych w projekcie.
  • 10 osób wykona badania lekarskie konieczne do rozpoczęcia szkolenia lub podjęcia pracy (zaświadczenie o odbyciu badań),
  • wzmocnienie kadrowe- zatrudnienie 3 pracowników socj.,


Rezultaty miękkie:
osiągnięte zostaną na poziomie 70%:

  • nastąpi wzrost poczucia wiary we własne siły, pewności siebie, wzrost samooceny, wiary w szansę poprawy własnej sytuacji zawodowej i życiowej,
  • nastąpi przyrost wiedzy w zakresie metod poszukiwania pracy, zasad panujących na rynku pracy, umiejętności praktycznych - sporządzania dokumentów w celu aplikacji o pracę,
  • wzrost dbałości o własny wizerunek, higieny osobistej, poprawa autoprezentacji,
  • poprawa terminowości, punktualności,
  • podniesienie kompetencji społ. i umiejętności pracowniczych niezbędnych na rynku pracy (organizacja czasu pracy, zdolność rozw. problemów, umiejętność pracy w zespole, tworzenie prawidłowych relacji interperson.),
  • wzrost motywacji do podejmowania działań w celu poszukiwania pracy, a także wzrost umiejętności wśród kobiet-BO godzenia obowiązków i ról społ. z życiem zawodowym.


Produkty:

  • liczba godzin konsultacji psychologicznych - 50
  • iczba godzin warsztatów KIS - 144
  • liczba godzin konsultacji z doradcą zawodowym - 92
  • liczba spotkań integracyjnych- 3

 



 

Zad.1 Aktywna integracja

realizacja 50 kontraktów socjalnych:
a) 4 kontynuacji z 2009r -I-XII 2010,
b) 46 nowych kontraktów- III-XI 2010, z wykorzystaniem: zasiłków i pomocy w naturze III-XI 2010, pracy socjalnej, prac społecznie użytecznych III-XI 2010, instrumentów aktywnej integracji przez 3 pracowników etatowych oraz 3 pracowników zatrudnionych w ramach Projektu. Każdy nowo przyjęty BO zostanie objęty instrumentów aktywnej integracji.
- doradztwo zawodowe III-IV 2010 w wymiarze średnio 2 godzin,
- poradnictwo psychologiczne III-XI 2010 - łącznie 50 godzin konsultacji dla Beneficjentów Ostatecznych w zależności od potrzeb,
- szkolenia zawodowe po konsultacji z PUP zgodnie z ustawą z 19.12.2008 o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, IV-XI 2010 :

  1. kurs opieki środowiskowej - ok.10 osób,
  2. obsługa urządzeń sklepowych - ok.10 osób,
  3. kurs prawa jazdy i egzamin - ok.25 os.,
  4. techniczne (wózki, spawanie, itp.)-ok.15 osób,
  5. przedsiębiorczości- ok.10 os.,
  6. pozostałe w zależności od diagnozy specjalistów.


- uzupełnienie wykształcenia I-XII 2010 dla ok.5 osób,
- uczestnictwo w Klubie Integracji zawodowej (warsztaty dla BO związane z aktywizacją zawodową, motywacją do działania, przygotowaniem do aplikowania o pracę, godzeniem ról społecznych z życiem zawodowym)III-V i IX-XI 2010,
- badania lekarskie przed podjęciem zatrudnienia lub kursu - ok. 10 osób
- poprawa wizerunku- X-XI 2010-ok.20 osób(fryzjer, kosmetyczka),skierowana do osób, które po zakończeniu innych form wsparcia będą gotowe do wejścia na rynek pracy, do pracy z ludźmi (np. jako sprzedawca), gdzie wizerunek jest istotnym elementem przy aplikowaniu o pracę. Wsparcie to ułatwi podjęcie pracy, a tym samym zapobiegnie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu BO.
- finansowanie opieki nad dziećmi BO-w razie konieczności, w celu umożliwienia pełnego uczestnictwa kobiet-BO w zorganizowanych formach wsparcia,
- zorganizowanie cyklu imprez integracyjnych dla BO i ich rodzin (cel: rozwinięcie postaw i umiejętności społeczne, utrwalenie efektów dotychczasowego wsparcia, wzrost aktywizacji społecznej) spotkań grup samopomocowych w ramach działań animatora lokalnego.
- finansowanie dojazdu na szkolenia zawodowe, spotkania, warsztaty i konsultacje. BO kontynuujący uczestnictwo będą objęci konsultacjami psychologicznymi, KIS-em oraz zakończą podjętą w 2008 i 2009r ścieżkę edukacji.

Zad.2 – Praca socjalna
- zostaną objęci pracą socjalną wynikającą z założeń Ustawy o pomocy społecznej, w celu poprawy funkcjonowania osób i ich rodzin, poprawy własnej sytuacji życiowej, umożliwianie powrotu do prawidłowej kondycji i jakości życia. OPS zatrudnia 24 pracowników socjalnych (wymagana liczba 32),w ramach Projektu zatrudnionych jest 3 pracowników socjalnych, którzy są zaangażowani w zadania wynikające z projektu (prowadzenie kontraktów socjalnych do celów projektu) oraz w zadania wynikające z zakresu obowiązków pracownika socjalnego (rejon opiekuńczy). Trzech etatowych pracowników socjalnych zostanie zaangażowanych w realizację dodatkowej pracy socjalnej w ramach podpisania i prowadzenia kontraktów socjalnych w projekcie.

Zad.3 – Zasiłki i pomoc w naturze
– 50 osób objętych kontraktami socjalnymi, otrzyma w czasie trwania projektu wsparcie finansowe w formie zasiłków celowych III-XI 2010.

Zad.4 - Prace społecznie użyteczne
– Zaplanowano uczestnictwo 30 osób objętych kontraktami w Programie „Prace społecznie użyteczne” przez okres od 1 do 5 miesięcy- III-XI 2010.

Zad.5 – Zarządzanie projektem
– zostanie stworzony zespół projektowy, rozdzielone zostaną zadania i zakres obowiązków dla: Koordynatora Projektu, Asystenta Koordynatora, Specjalisty ds. Finansów. Operacje finansowe będą realizowane przez konto bankowe otwarte dla potrzeb projektu, prowadzona będzie odrębna księgowość i ewidencja rozliczeń zgodnie z zasadami finansowania projektów. W ramach zarządzania projektem nastąpi przygotowanie organizacyjne, podział obowiązków, koordynacja realizacji poszczególnych zadań - I-XII 2010.Planowane są działania o char. promocyjnym i rozpowszechniającym realizowany Projekt. Przygotowane zostaną materiały promocyjne (foldery, plakaty, notesy, długopisy),zamieszczone będą reklamy w prasie, radio i telewizji, na stronie OPS funkcjonować będzie zakładka dot. Projektu. Odbędzie się konferencja na zakończenie projektu.

 



 

Za projekt odpowiada Dyrektor OPS (nadzoruje przebieg realizacji wszystkich działań zaplanowanych w Projekcie, uczestniczy w promocji), na jego zlecenie koordynuje projekt Koordynator Projektu który prowadzi sprawy zw. z: monitoringiem i ewaluacją poszczególnych zadań oraz oceną postępu całego projektu, rekrutacją uczestników, dokumentacją osobową Beneficjentów Ostatecznych, organizowaniem i kontrolą pracy Zespołu Projektowego, reagowaniem na nieprawidłowości zw. z realizacją zadań, dokumentowaniem przebiegu poszczególnych działań (zdjęcia, filmy, itp.),kontaktami z IP II, bieżącym nadzorem nad prawidłowością realizacji kontraktów socjalnych, współpracą z pracownikami socjalnymi realizującymi kontrakty, kontrolą prawidłowości wydatkowania środków, pomocą w realizacji kontraktów socjalnych.

Koordynuje pracę Zespołu Projektowego:

  • - Asystenta Koordynatora- zadania z zakresu przygotowania i przeprowadzania postępowań zw. z Ustawą o zamówieniach publicznych (zakup sprzętu i usług), prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z usługami zlecanymi w projekcie oraz realizacją umów, koordynacją szkoleń i kursów (z pełną dokumentacją zrealizowanych szkoleń).
  • Specjalisty d/s Finansów – prowadzenie finansów Projektu, czynności księgowe i rachunkowe zw. z realizacją budżetu projektu, sporządzanie wniosków o płatność w części finansowej, archiwizacja dokumentów księgowych, współpraca z Głównym Księgowym OPS. W realizację projektu zaangażowani są: doradca zawodowy – realizuje indywidualne konsultacje z osobami objętymi kontraktami, wypracuje indywidualne plany działania z każdym nowym uczestnikiem kontraktu.
  • Psycholog - odpowiada za przeprowadzenie konsultacji z uczestnikami kontraktów wymagającymi wsparcia psychologicznego, badanie ankietowe uczestników ex-ante i ex-post.
  • Animator lokalny - odpowiada za działania o charakterze animacyjnym w projekcie (organizacja i prowadzenie spotkań integracyjnych, nawiązywanie kontaktów ze środowiskiem pracodawców oraz środowiskiem zamieszkania BO, wsparcie i pomoc w powstawaniu grup samopomocowych BO w zakresie powrotu na rynek pracy przy współpracy z prac. socjalnymi, psychologiem i doradcą zawodowym, dążenie do wytworzenia więzi BO z celami założonymi w projekcie, zwiększenia poczucia ogólnie rozumianej integracji społecznej BO).